- Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։
1 հատի/ կտորի արժեքը | 2 հատի արժեքը | 3 հատի արժեքը | 4 հատի արժեքը | |
Կարկանդակ | 110 դրամ | 220 դրամ | 330 դրամ | 440 դրամ |
Փքաբլիթ | 120 դրամ | 240 դրամ | 360 դրամ | 480 դրամ |
Թխվածքաբլիթ | 200 դրամ | 400 դրամ | 600 դրամ | 800 դրամ |
Պիցցա | 150 դրամ | 300 դրամ | 450 դրամ | 600 դրամ |
Հալվա | 130 դրամ | 260 դրամ | 390 դրամ | 520 դրամ |
Ա․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր մեկ կարկանդակ և երեք փքաբլիթ գնելու համար։ 470
Բ․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր հինգ կտոր պիցցա և երկու կտոր հալվա գնելու համար։ 1010
Գ․ Որքա՞ն գումար է հարկավոր երկու կտոր թխվածքբլիթ և երեք կտոր հալվա գնելու համար։ 660
- Կռահի՛ր օրինաչափությունը և ավելացրո՛ւ ևս մեկ թիվ։
Ա․ 111, 222, 333, 444
Բ․ 1, 2, 6, 24,
Գ․ 80, 40, 20, 0
Դ․ 1000, 900, 700, 400,
- Թվերը դասավորի՛ր աճման կարգով:
Ա․ 4510, 4150, 4015, 4105,4501, —4501,4105, 4010. 4015,4150
Բ․ 5670, 5067, 5607, 5760, 5706, 5076- 5067, 5076, 5607, 5670, 5706, 5760
- Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը:
45 : 9 + 36: 9 + 81: 9 + 18: 9 + 72: 9 + 27: 9+ 9: 9 + 90 : 9 =42
42: 6 + 54: 6 + 12: 6 + 36: 6 + 6: 6 + 60 : 6 + 48: 6 + 24 : 6 =47
- Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա. Անին պատրաստեց 40 բլիթ: 40 բլիթ պատրաստելու համար օգտագործեց 1 լ կաթ, մեկ կգ ալյուր, կես կգ շաքարավազ, 1 թթվասեր, 4 ձու: Ինչքա՞ն գումար ծախսեց Անին:
Գնացուցակ | |
1 ձու | 70 դրամ |
1 կգ ալյուր | 400 դրամ |
1 կգ շաքարավազ | 400 դրամ |
1 թթվասեր | 250 դրամ |
1 լ կաթ | 420 դրամ |
Լուծում` 420+400+200+250+280=1550
Պատ.՝ 1550
Բ. Անահիտը պատրաստեց 30 կտոր պիցցա: 30 կտոր պատրաստելու համար օգտագործեց 5 խմոր, կես կգ պանիր, կես կգ հավի միս, 1 կետչուպ, 1 թթվասեր, 5 ձու: Ինչքա՞ն գումար ծախսեց Անահիտը:
Գնացուցակ | |
1 ձու | 50 դրամ |
1 խմոր | 200 դրամ |
1 թթվասեր | 280 դրամ |
1 կետչուպ | 320 դրամ |
1 կգ պանիր | 4000 դրամ |
1 կգ հավի միս | 2000 դրամ |
Լուծում 1000+2000+1000+320+280+250=1850
Պատ.՝1850