Design a site like this with WordPress.com
Get started

Մաթեմատիկա 24.02.2022.

1. Լուծի՛ր խնդիրները:

Ա. Մարկը գնեց 3 տուփ հյութ: Որքա՞ն վճարեց հյութերի համար, եթե 1 տուփն արժեր 160 դրամ:

Լուծում՝

3×160=480

Պատասխան՝ 480 դարամ

Բ. Նարեն գնեց 5 տուփ քաղցր ձողիկ: Որքա՞ն վճարեց ձողիկների համար, եթե 1 տուփն արժեր 130 դրամ:

Լուծում՝

5×130=650

Պատասխան՝ 650դրամ

Գ. Գարիկը գնեց 4 տուփ աղի ձողիկ: Որքա՞ն վճարեց ձողիկների համար, եթե 1 տուփն արժեր 60 դրամ:

Լուծում՝

4×60=240

Պատասխան՝ 240դրամ ձողիկ

Դ. Մեկ կիլոգրամ նարինջն արժե 500 դրամ: Որքա՞ն վճարեց Միլենան կես կիլոգրամ նարինջ գնելու համար:

Լուծում՝ 500:2=250

Պատասխան՝250կիլոգրամ

Ե. Կես կիլոգրամ բանանն արժե 400 դրամ: Որքա՞ն վճարեց Խաչատուրը 1 կգ բանան գնելու համար:

Լուծում՝ 400+400=800

Պատասխան՝ 800

Զ. Մեկ կիլոգրամ խնձորն արժե 400 դրամ: Լիլին գնեց 2 կգ, իսկ Էյվան՝ 1 կգ խնձոր: Որքա՞ն վճարեցին աղջիկները միասին:

Լուծում՝

Պատասխան՝

Է. Գնացքը 5 վագոն ունի։ 4 վագոններից յուրաքանչյուրում 40 ուղևոր կա։ Քանի՞ ուղևոր կա  5-րդ վագոնում, եթե ամբողջ գնացքում կա 210 ուղևոր։

Լուծում

Պատ․՝

Ը. Դահուկորդը մեկ ժամում 40 կմ է անցնում։ Նա 3 ժամում քանի՞ կմ կանցնի։

Լուծում

Պատ․՝

Թ.Ինքնաթիռը մեկ ժամում 450 կմ է անցնում։ 2 ժամում ինքնաթիռը քանի՞ կմ կանցնի։

Լուծում

Պատ․՝ 

%d bloggers like this: