1. Լուծի՛ր խնդիրները:
Ա. Մարկը գնեց 3 տուփ հյութ: Որքա՞ն վճարեց հյութերի համար, եթե 1 տուփն արժեր 160 դրամ:
Լուծում՝
3×160=480
Պատասխան՝ 480 դարամ
Բ. Նարեն գնեց 5 տուփ քաղցր ձողիկ: Որքա՞ն վճարեց ձողիկների համար, եթե 1 տուփն արժեր 130 դրամ:
Լուծում՝
5×130=650
Պատասխան՝ 650դրամ
Գ. Գարիկը գնեց 4 տուփ աղի ձողիկ: Որքա՞ն վճարեց ձողիկների համար, եթե 1 տուփն արժեր 60 դրամ:
Լուծում՝
4×60=240
Պատասխան՝ 240դրամ ձողիկ
Դ. Մեկ կիլոգրամ նարինջն արժե 500 դրամ: Որքա՞ն վճարեց Միլենան կես կիլոգրամ նարինջ գնելու համար:
Լուծում՝ 500:2=250
Պատասխան՝250կիլոգրամ
Ե. Կես կիլոգրամ բանանն արժե 400 դրամ: Որքա՞ն վճարեց Խաչատուրը 1 կգ բանան գնելու համար:
Լուծում՝ 400+400=800
Պատասխան՝ 800
Զ. Մեկ կիլոգրամ խնձորն արժե 400 դրամ: Լիլին գնեց 2 կգ, իսկ Էյվան՝ 1 կգ խնձոր: Որքա՞ն վճարեցին աղջիկները միասին:
Լուծում՝
Պատասխան՝
Է. Գնացքը 5 վագոն ունի։ 4 վագոններից յուրաքանչյուրում 40 ուղևոր կա։ Քանի՞ ուղևոր կա 5-րդ վագոնում, եթե ամբողջ գնացքում կա 210 ուղևոր։
Լուծում
Պատ․՝
Ը. Դահուկորդը մեկ ժամում 40 կմ է անցնում։ Նա 3 ժամում քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
Պատ․՝
Թ.Ինքնաթիռը մեկ ժամում 450 կմ է անցնում։ 2 ժամում ինքնաթիռը քանի՞ կմ կանցնի։
Լուծում
Պատ․՝