Design a site like this with WordPress.com
Get started

11.10.2021թ.

Լուծի՛ր խնդիրները․

ա/ Եթե մեկ քանոնն արժե 95 դրամ, իսկ մեկ տետրը՝ 60 դրամ, ապա որքա՞ն պետք է վճարել 2 քանոնի և 100 տետրի համար:

Լուծում

1․ 2×95=190 քանոն

2․ 100×60=6000 տետր

3․ 6000+190=6190 միասին

Պատասխան 6190 դրամ

բ/ Մայրիկը ծիրանի հյութը լցրեց 4 հատ 3 լիտրանոց, 5 հատ 2 լիտրանոց և 6 հատ 1 լիտրանոց բանկաների մեջ: Հաշվի՛ր, թե քանի լիտր ծիրանի հյութ էր պատրաստել մայրիկը:

Լուծում

1․ 3×4=12 լ

2. 5×2=10 լ

3. 6×1=6 լ

4․ 12+10+60=28 լ

Պատասխան 28 լ

գ/ Աշոտը գնեց 10 պաղպաղակ, իսկ Արան՝ 2 պաղպաղակ: Որքա՞ն պետք է վճարի Արան, եթե Աշոտը վճարել է 800 դրամ:

Լուծում

1․ 800։10=80

2․ 2․80=160 դրամ

Պատասխան 160 դրամ

Գտի՛ր արտադրյալը.

5×7=35

5×70=350

2×7=14

20×7=140

4×6=24

4×60=240

2, 4, 6, 8, 10 թվերից յուրաքանչյուրը մեծացրո՛ւ 30 անգամ:

Լուծում

2×30=60

4×30=120

6×30=180

8×30=240

10×30=300

4, 8, 12, 18, 20, 24, 28, 32, 36, 40 թվերից յուրաքանչյուրը փոքրացրու 4 անգամ:

4:4=1

8:4=2

12:4=

20:4=5

24:4=6

28:4=7

32:4=8

36:4=9

40:4=10

%d bloggers like this: